Jak vybrat ojetý vůz?

refuel-1629074_1920

Výběr ojetého vozu rozhodně není snadnou záležitostí, pojďme se proto nyní podívat, jaká skrývá úskalí a na co je třeba se připravit.

Ze všeho nejdříve si musíte ujasnit, jaký typ vozu nejlépe odpovídá vašim potřebám. Někomu stačí malé auto, se kterým ve městě zaparkuje bez jakýchkoli problémů, jiný se neobejde bez prostorného kombi, MPV nebo SUV, do něhož naloží vše pro cestu na dovolenou či chatu v horách.

Naftový nebo benzínový motor?

Dalším krokem je volba motoru. Při koupi nového vozu má o naftové jednotce smysl uvažovat jedině v případě, že najedete za rok více než 30 000 km na trasách delších než 10 km. Pokud se váš nájezd pohybuje okolo 10-15 000 km a auto využíváte převážně na dojíždění do práce nebo za nákupy, sáhněte raději po benzínu. Krátké trasy naftovému motoru, který se při nich nestihne zahřát na optimální provozní teplotu, příliš nesvědčí a snižují tak jeho životnost. Moderní jednotky plnící emisní normu EURO 5 jsou navíc vybaveny filtrem pevných částic (DPF), který se při krátkých jízdách nezvládá dostatečně regenerovat, což může vést k jeho zanesení a nevratnému poškození. Jeho výměna rozhodně není levnou záležitostí. Zvažte proto, zda úspora nákladů na pohonné hmoty vyváží dražší servis a finančně náročné opravy některých závad.

Kdo hledá, najde

Hledání konkrétního ojetého vozu v dnešní době výrazně usnadňuje existence specializovaných webových serverů, na kterých lze nalézt souhrnnou nabídku autobazarů i soukromých prodejců. Osobně nejraději používám stránky www.sauto.cz, které vynikají přehledným a intuitivním vyhledáváním. Skvělou alternativou, byť místy poněkud složitější na orientaci, je třeba server www.tipcars.cz. Rozhodně neopomeňte projít nabídku leasingových společností, např. www.carnext.cz  nebo www.csobleasing.cz. A nakonec, nebojíte-li se dovozu z Německa, určitě věnujte pozornost inzerci www.mobile.de.

Při hledání si nejprve udělejte malý průzkum a zjistěte si, v jaké cenové hladině se vámi zvolený vůz pohybuje. Doporučuji vydat se zlatou střední cestou. Extrémně výhodná nabídka může totiž být pouhou návnadou, která vás má nalákat k navštívení prodejce. Na místě se dozvíte, že vůz je bohužel dávno pryč, ale zrovna se objevila ještě výhodnější alternativa. Není snad třeba dodávat, že původně inzerované auto možná nikdy neexistovalo a nová nabídka zase tak výhodná být nemusí. Vždy je lepší dostupnost telefonicky ověřit. Pokud se bude prodávající jakkoli kroutit a tvrdit vám, že je vůz rezervovaný nebo se zrovna převáží, zpozorněte. Jednou se mi dokonce stalo, že mi na dotaz, kde se vybrané vozidlo nachází, nebyli vůbec schopni odpovědět.

Plánujete-li vydat se do vzdálenějších končin, vždy si v daném regionu vytipujte více nabídek, na které se budete chtít podívat. Nestane se vám, že budete zbytečně zklamáni z nevydařeného lovu.

Pečlivost je základ

Před samotnou prohlídkou si důkladně prostudujte veškeré doklady k vozu a pokud je k dispozici, projděte si i servisní knihu. Zaměřte se na podezřelé záznamy. O jejich pravosti hodně napoví to, zda v ní najdete razítka opatřená na vlas stejnou parafou. V lepším případě se může jednat o zpětně vypsanou servisku, v horším o podvrh.

Pečlivě prověřte jednotlivé díly karoserie, zkontrolujte odstín barvy a tloušťku laku i to, zda je vše řádně slícované. U oken přihlédněte k datu výroby, všechna by měla pocházet ze stejné doby. Odchylka do jednoho roku může být způsobena kompletací vozu na přelomu dvou let. Pokud je rozdíl větší, začněte pátrat po možných opravách. Ověřte si, jestli skutečná výbava vozu odpovídá inzerátu a zda vše funguje tak, jak má.

Důležitou položkou na kontrolním seznamu jsou klíče. Pokud prodejce nemá k dispozici dispozici dva, požadujte slevu, která pokryje náklady na výrobu druhého kusu. Ty se mohou u klíče s dálkovým ovládáním vyšplhat až na 5 000 Kč.

Za volantem

Pro správné posouzení je vždy nutné startovat vůz, který má studený motor. Jedině tehdy spolehlivě poznáte, zda se pod kapotou neskrývá hromádka šrotu, která drží pohromadě jen silou vůle. Motor by měl nastartovat hladce a jeho chod by měl být kultivovaný. Jakmile vyjedete, vypněte rádio a klimatizaci a chvíli poslouchejte, jestli někde něco neskřípe, nevrže či nevibruje. Postupně zvyšujte rychlost a sledujte, jak se auto chová. Pamatujte na to, že se některé závady, například v řízení, se projeví až při svižnější jízdě nad 100 km/h. Opatrně přejeďte přes menší či větší nerovnosti a a otestuje správnou funkci tlumičů a náprav. Pokud se ozve kovové cvakání, je něco špatně.

U převodovky se zaměřte na plynulost chodu. Řazení by mělo být hladké a motor by měl mít stejný zátah na všechny rychlostní stupně. U automatické převodovky trvejte na delší projížďce, aby se mohlo celé ústrojí řádně prohřát. Správně fungující spojka zabírá v horní polovině své dráhy. Každé auto se sice chová trochu jinak, nicméně nikdy by odezva neměla přijít až u podlahy nebo úplně nahoře. Pokud nastane jedna z těchto situací, je velmi pravděpodobné, že spojka dlouho nevydrží a bude ji nutné brzy vyměnit.

Zahřátý motor nezapomeňte vypnout a znovu nastartovat. Pokud se bude vzpírat, může se např. u naftových Octavií jednat o značné opotřebení vstřikovačů, jejichž výměna je poměrně drahá. Nakonec vůz prohlédněte zespodu a zkontrolujte celkový stav podvozku, uložení náprav, míru koroze apod. Hledejte stopy oprav po těžké nehodě a ověřte, že z motoru ani brzdové soustavy neunikají žádné kapaliny.

Vyjednávání o ceně

Objevíte-li při kontrole vozu nějaké závady, na které vás prodejce neupozornil, můžete požadovat slevu z původní ceny nebo kompenzaci v podobě doplňkové výbavy, jako je kupříkladu další sada pneumatik. To, jak budete úspěšní, záleží do jisté míry na politice prodávajícího. Velké autobazary často o snížení ceny nediskutují, neboť ví, že si vůz v relativně dobrém stavu najde kupce záhy poté, co vy nabídku odmítnete. Pokud se rozhodnete využít mých služeb, obdržíte po prověření auta protokol, který vám vyjednávání usnadní.

Uzavření kupní smlouvy

Kupní smlouvu si před podpisem řádně pročtěte a ujistěte se, že jsou v ní zaneseny veškeré informace o voze, jeho výbavě i stavu. Při koupi v autobazaru ověřte, zda je prodejce zanesen v technickém průkaze jako majitel, jak mu ukládá zákon. Právě s ním a nikým jiným musíte smlouvu uzavřít.

Financování

Řada autobazarů nabízí slevu, pokud si při koupi sjednáte na místě úvěr. Často je taková nabídka výhodná jen na oko a výslednou cenu naopak dosti zvyšuje. Doporučuji tedy financování takovýmto úvěrem pečlivě zvážit a spočítat si, zda nakonec nezaplatíte neúměrně více. Vždy je lepší kupovat za hotové a pokud už si potřebujete půjčit, využijte raději služeb renomovaných leasingových společností a bankovních domů. Zpravidla vám nabídnou daleko výhodnější podmínky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *